חפש
- כי תבוא - מקרא ביכורים ווידוי מעשרות
הרב חיים סבתו
חדש בישיבה - נוסח סליחות משולב. לפרטים לחץ כאן
מזל טוב לאביעד לוינגר (לב) לרגל אירוסיו
מזל טוב ליונתן רוזן (לב) לרגל אירוסיו
ספר חדש לרב ליפשיץ ולאהרן גלצר!
פורום הישיבות
בתי מדרש וירטואליים

תהליך התשובה על פי הרב קוק

כ' אלול תש"ע
סוכם ע"י תלמידים
 
עבור לשיעור
לעמוד הסידרה

 

 

תהליך התשובה על פי הרב קוק

הרב אלי שיינפלד

 

תהליך התשובה מונה מספר שלבים. עוד לפני בקשת הסליחה והווידוי על האדם לחזור ל'אני העצמי שלו'. זאת אומרת שהוא שואל את עצמו: מי אני? מה הרצונות שלי? ולאחר שאדם יודע את התשובות לשאלות אלה הוא יכול לתקן את עצמו, ולהימנע ממצב שהוא מחמיץ את חייו. לאחר מכן, יש לתקן את החטאים. תיקון החטאים, אם יבוא כחלק מהתהליך הכללי של שיבת האדם לעצמיותו, לא יהיה סתם מעשה פרטי, אלא חלק מהתהליך של השלמת דרכי האדם.

בראש השנה, עוד לפני שמתוודים על החטאים, אנו אומרים שהקב"ה הוא המלך, ומצהירים שברצוננו להיפגש איתו. נכון שביום יום האדם לא חי כך, אך זהו הרצון הפנימי האמיתי שלו. בראש השנה האדם חוזר לחלק האלוקי שבו, ובעשרת ימי תשובה ובשיאם, ביום הכיפורים, האדם מתחרט על חטאיו, ויוצר את החיבור בין הגוף לנשמה, בין הצד המעשי לצד הפנימי. ולבסוף, שמגיע חג הסוכות נוצרת הרמוניה בין הגוף לנפש ואפשר לקיים כראוי את הפסוק "ושמחת בחגך".

זהו התהליך בו דנו בשיעורים הקודמים על חזרתו של האדם בתשובה.

בהקדמה לאורות התשובה כותב הרב קוק, שמצד אחד גדולי עולם כתבו ספרים על התשובה, אז איך אדם כמוהו יכול לכתוב? אך כותב הרב קוק שהוא חייב לכתוב ספר על התשובה, מכיוון שהוא מתעסק בתשובה שמתאימה לדור של היום, שבלעדיה יתקשו האנשים לחזור בתשובה.

באורות התשובה, פרק ט"ו פסקה י', כותב הרב שמכיוון שהאדם טוב מעיקרו, הוא צריך בתהליך התשובה קודם כל לשוב אל עצמו, לדעת מי הוא, מה המטרות שלו, מה החולשות שלו וכך ישוב אל הטוב הפנימי שלו. מתוך הטוב הפנימי שלו הוא צריך לחזור בתשובה, אחרת יגיע למקום שלא עצמי בשבילו, שם הטוב העצמי שלו לא נמצא. אם אדם לא ידע איפה הוא נמצא באמת, ולא יחזור אל עצמו, לא תעזור כל תשובה או וידוי שיעשה, מכיוון שהם יישארו רק ברובד החיצוני, והתשובה לא תהיה משמעותית לרובד הפנימי שלו. בפרק ה' פסקה א' ממשיך הרב וכותב שבתהליך מסוג זה, החזרה לעצמיות, האדם מסיר את המזיקים שמשפיעים על נשמתו, וכך יותר קל לו להתחבר לעצמו.

ואז, כשהאדם שב אל עצמו וחוזר בתשובה, פתאום הכל עולה לו. פתאום הוא מבין עד כמה חמורים היו חטאיו. למה דווקא בתהליך חיובי שהאדם עושה נהיה לו יותר קשה? כותב הרב בפרק ח' פסקה ט"ז שזהו תהליך טבעי. כמו פצע. אם אדם רק יגע בפצע, זה יכאב לו קצת, אך אם הוא יפתח אותו, יהיה לו הרבה יותר כואב, אך בסופו של דבר אם ינקה גם את הפצע בשעת פתיחתו, בסופו של דבר ירגיש הרבה יותר טוב. כך האדם, אם רק יבקש סליחה על חטאיו, ולא ירד לעומקם, הם תמיד יישארו. אבל אם יחליט להתמודד עם חטאי, זה אמנם יכאב מאוד בהתחלה ויהיה קשה הרבה יותר, אך בסופו של דבר יגיע אל השמחה והשלמות בחג הסוכות – לשם לוקחת אותו התשובה השלמה והיסודית.

בפרק ט"ז פסקה ו' אומר הרב קוק שהתשובה לא באה למרר את חיינו אלא להביא אותנו למצב של שמחה וטוב, אך זהו תהליך ארוך. מתוך גלים של מרירות עקב ההתמודדות עם החטאים שעשה, יגיע האדם לשמחה ושלמות.

באורות התשובה, פרק י"ד פסקאות ג-ד, כותב הרב שאין לאדם לחשוש שהתשובה שלו לא תצלח. התשובה היא ודאית ואסור לאדם להתייאש ממנה גם אם היא קשה. האדם צריך להשתמש בהנהגות שונות כדי שידבק בתהליך התשובה עד תומו.

בפרק ה' פסקה ו' כותב הרב שאין התשובה רק מענה לחטאים שעשה האדם, אלא זהו דבר הכרחי עקב החיבור בין גוף ונשמה. זהו תהליך שהאדם צריך לעשות בכל מקרה לשם התקדמות העולם, והוא מחוייב לתהליך זה עקב בריאתו של העולם ששואף תמיד להתקדם הלאה, ללא קשר לחטאים ספצפיים שעשה בחייו. התשובה זה בעצם הדרך של העולם לחזור למקוריות שלו ולהתקדם הלאה. עצם זה שהעולם הוא נברא ולא מכיל רק נשמות גורם לקיומה של התשובה.

אם האדם לא יגיע לתהליך זה מעצמו הקב"ה יגרום לו לחזור בתשובה בדרכים קשות יותר ופחות נעימות, מכיוון שחובה שתהליך זה יקרה בסופו של דבר בצורה כלשהיא. התשובה תקרה בעולם בכל מקרה. אם האדם ירצה להשתלב בתהליך זה – ירווח לו והוא יחזור לפנימיותו. אם לא ירצה להשתלב – אז הוא יחיה בקושי, אך תהליך התשובה הכללי ימשיך בלעדיו. כמו שאמר מרדכי לאסתר: אם היא תפעל לטובת עם ישראל – רווח יעמוד לה ולכל העם. אם היא לא תעשה כן – היא ובית אביה יאבדו, אך הגאולה תגיע בסופו של דבר ממקום אחר.

 

 

סוכם ע"י תלמידים


עלות האתר נאמדת בסכומים לא מבוטלים. נשמח אם תעזרו לנו בהמשכת מפעל זה ובהאדרתו ע"י הקדשת שיעור ותרומה לאתר הישיבה בלחיצה כאן
בניית אתרים         
  מערכת | צור קשר | מפת האתר | חברים