חפש
- כי תבוא - מקרא ביכורים ווידוי מעשרות
הרב חיים סבתו
חדש בישיבה - נוסח סליחות משולב. לפרטים לחץ כאן
מזל טוב לאביעד לוינגר (לב) לרגל אירוסיו
מזל טוב ליונתן רוזן (לב) לרגל אירוסיו
ספר חדש לרב ליפשיץ ולאהרן גלצר!
פורום הישיבות
בתי מדרש וירטואליים

מאמר הדור - היחס בין ערכים אנושיים וערכים אלוהיים

ט' כסלו תשע"א
סוכם ע"י תלמידים
 
עבור לשיעור
לעמוד הסידרה

 

 

היחס בין ערכים אנושים וערכים א-לוקים

הרב אלישע אבינר

 

אמנם צריך להגיע לאידיאל, שהוא הבנת הטעם האמיתי העמוק של המצווה, אך לא משנה כמה נבין - זה לא יספיק לנשמה, מכיוון שהיא שייכת לעולם העליון. למרות זאת, אין להגיד שאין צורך בדברים הפשוטים (למרות שאינם שלמים, שגם בהם הנשמה לא תסתפק), מכיוון שגם דברים קטנים אלו חשובים ביותר, ויש להם השפעה, לא רק על הפרט, אלא על העולם כולו. מצד שני, אין להסתפק באותם דברים קטנים, אלא תמיד לנסות ולהגיע לאידיאל המוחלט.

איך כל זה קשור אלינו?

הדור, שבתחילת המאמר תיאר אותו הרב כדור מיוחד, הוא דור שהאידיאלים שלו מתרכזים  בתיקון החברה והעולם. אידיאלים אלה נראו להם כל כך גדולים, ולכן התורה לעומתם נראתה כדבר אפור שמתעסק בדברים קטנים שלא ממש חשובים, וכמו כל אידיאל כך התורה – זה רק דבר זמני. הם סברו, שכמו שהיום אנו מסתכלים על הקומוניזם כאל דבר לא טוב ומיושן, כך היום התורה נראית כדבר שעבר זמנו מבחינת האידיאל שבה, שהרי מה זה להניח תפילין לעומת גאולת האומה האנושית?

מה שהם לא ראו, הוא שהאידיאל שעומד מאחורי התפילין הוא דבר הרבה יותר גדול מהדבר שאנו באמת רואים. זהו דבר שמתקשר לקב"ה. האידיאלים האנושיים לעומת זאת הם הרבה יותר נמוכים, מכיוון שהם מתקשרים רק לאנושות ואין להם שום התרוממות. אמנם גם בתורה יש אידיאלים אנושיים, אך גם הם, אין מטרתם רק לתקן את החברה, אלא הם מצוות שמקשרות אותנו לקב"ה. לכן אומר הרב, צריך להראות לדור שבאמת הערכים שבו הם דוגלים הם טובים וחשובים, אך אין להם בסיס נצחי ולכן סופם לנבול. על כן, כדאי לדור לדבוק בתורה, ואז אותם אידיאלים מקריים יקבלו משמעות הרבה יותר גבוהה ונצחית.

אומר הרב שהכפירה של הדור נובעת מתוך התפיסה המטריאליסטית שבעקבותיה אין מקום לאמונה רוחנית, מכיוון שכל דבר שלא ניתן להוכיח אותו כוודאי הוא הבל הבלים. הדור זונח את עבודת ה', בגלל שראו בה כדבר שמקשה על חייהם. להם אין זמן להתעסק בזה, מכיוון שיש להם דברים הרבה יותר רציניים ונראים לעין להתעסק איתם. האידיאל הוודאי הנראה בעניים עדיף לשיטתם על פני אמונה רוחנית שלא ניתנת להוכחה מוחלטת.

סוכם ע"י תלמידים


עלות האתר נאמדת בסכומים לא מבוטלים. נשמח אם תעזרו לנו בהמשכת מפעל זה ובהאדרתו ע"י הקדשת שיעור ותרומה לאתר הישיבה בלחיצה כאן
בניית אתרים         
  מערכת | צור קשר | מפת האתר | חברים