חפש
10:00 - חופשת בין הזמנים
הרב אלישע אבינר
16:00 - היציאה לבין הזמנים וחשיבות ישיבות ההסדר
הרב חיים סבתו
מזל טוב ליגאל ויעל גולדמן (ל"ג), ידידי האתר, לרגל הולדת בנם הבכור.
מזל טוב לשילה יגודה (ל"ד) לרגל אירוסיו עם שרון
מזל טוב לאליעזר כץ (ל"ה) לרגל אירוסיו
מזל טוב לעדיאל ביטון (ל"ג) לרגל אירוסיו עם דברת
בית הישיבה מברך את מו"ר הרב יצחק שילת שליט"א ואת מו"ר הרב חיים סבתו שליט"א
לרגל היענותם לבקשת ראש הישיבה שליט"א לכהן כראשי ישיבה יחד אתו.
מזל טוב למארק גוטליב להולדת הבת
פורום הישיבות
בתי מדרש וירטואליים

מאמר הדור - היחס בין ערכים אנושיים וערכים אלוהיים

ט' כסלו תשע"א
סוכם ע"י תלמידים
 
עבור לשיעור
לעמוד הסידרה

 

 

היחס בין ערכים אנושים וערכים א-לוקים

הרב אלישע אבינר

 

אמנם צריך להגיע לאידיאל, שהוא הבנת הטעם האמיתי העמוק של המצווה, אך לא משנה כמה נבין - זה לא יספיק לנשמה, מכיוון שהיא שייכת לעולם העליון. למרות זאת, אין להגיד שאין צורך בדברים הפשוטים (למרות שאינם שלמים, שגם בהם הנשמה לא תסתפק), מכיוון שגם דברים קטנים אלו חשובים ביותר, ויש להם השפעה, לא רק על הפרט, אלא על העולם כולו. מצד שני, אין להסתפק באותם דברים קטנים, אלא תמיד לנסות ולהגיע לאידיאל המוחלט.

איך כל זה קשור אלינו?

הדור, שבתחילת המאמר תיאר אותו הרב כדור מיוחד, הוא דור שהאידיאלים שלו מתרכזים  בתיקון החברה והעולם. אידיאלים אלה נראו להם כל כך גדולים, ולכן התורה לעומתם נראתה כדבר אפור שמתעסק בדברים קטנים שלא ממש חשובים, וכמו כל אידיאל כך התורה – זה רק דבר זמני. הם סברו, שכמו שהיום אנו מסתכלים על הקומוניזם כאל דבר לא טוב ומיושן, כך היום התורה נראית כדבר שעבר זמנו מבחינת האידיאל שבה, שהרי מה זה להניח תפילין לעומת גאולת האומה האנושית?

מה שהם לא ראו, הוא שהאידיאל שעומד מאחורי התפילין הוא דבר הרבה יותר גדול מהדבר שאנו באמת רואים. זהו דבר שמתקשר לקב"ה. האידיאלים האנושיים לעומת זאת הם הרבה יותר נמוכים, מכיוון שהם מתקשרים רק לאנושות ואין להם שום התרוממות. אמנם גם בתורה יש אידיאלים אנושיים, אך גם הם, אין מטרתם רק לתקן את החברה, אלא הם מצוות שמקשרות אותנו לקב"ה. לכן אומר הרב, צריך להראות לדור שבאמת הערכים שבו הם דוגלים הם טובים וחשובים, אך אין להם בסיס נצחי ולכן סופם לנבול. על כן, כדאי לדור לדבוק בתורה, ואז אותם אידיאלים מקריים יקבלו משמעות הרבה יותר גבוהה ונצחית.

אומר הרב שהכפירה של הדור נובעת מתוך התפיסה המטריאליסטית שבעקבותיה אין מקום לאמונה רוחנית, מכיוון שכל דבר שלא ניתן להוכיח אותו כוודאי הוא הבל הבלים. הדור זונח את עבודת ה', בגלל שראו בה כדבר שמקשה על חייהם. להם אין זמן להתעסק בזה, מכיוון שיש להם דברים הרבה יותר רציניים ונראים לעין להתעסק איתם. האידיאל הוודאי הנראה בעניים עדיף לשיטתם על פני אמונה רוחנית שלא ניתנת להוכחה מוחלטת.

סוכם ע"י תלמידים

אולי יעניינו אותך הסדרות הבאות:


עלות האתר נאמדת בסכומים לא מבוטלים. נשמח אם תעזרו לנו בהמשכת מפעל זה ובהאדרתו ע"י הקדשת שיעור ותרומה לאתר הישיבה בלחיצה כאן
בניית אתרים         
  מערכת | צור קשר | מפת האתר | חברים